ابررایانه ای که با آب داغ خنک می شود!

شرکت IBM اعلام کرد ابررایانه ای که به دلیل داشتن سیستم خنک کننده آب گرم در نوع خود اولین به شمار می رود را در موسسه فدرال تکنولوژی زوریخ در سوئیس نصب کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این ابررایانه که Aquasar نام دارد نه تنها قادر است تا بیش از 40 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند، بلکه با به کارگرفتن حرارت سیستمهای رایانه ای و ورود آن به سیستمهای حرارتی ساختمانها، منجر به کاهش 85 درصدی انتشار دی اکسید کربن خواهد شد.

طی ماه های گرم تابستانی یکی از بهترین مکانها برای کارکردن اتاق سرور شبکه رایانه های یک شرکت است که در آن برای جلوگیری از داغ شدن پردازشگرها از سیستم های خنک کننده قوی استفاده می شود. IBM که معتقد است این سیستم چندان با کاهش مصرف انرژی همخوانی ندارد، راهکار جدید و خلاقانه ای را برای خنک سازی سیستمهای رایانه ای ابداع کرد که در آن از آب داغ به عنوان ماده خنک کننده استفاده می شود.

آب گرم به تمامی پردازشگرها این امکان را می دهد که به خوبی در حرارت پایین تر از حداکثر مجاز کار کنند و این ماده سرد کننده چهار هزار بار موثرتر از هوا حرارت پردازشگرها را کاسته و طی این فرایند با وارد کردن حرارت مازاد به سیستم حرارتی ساختمان از میزان مصرف انرژی خواهد کاست.

به گفته محققان IBM با ابداع این ابررایانه در واقع مشارکت مهمی در توسعه ابررایانه ها و سیستم های رایانه ای پایدار و کم مصرف انجام شده است زیرا در آینده ای نه چندان دور محاسبه میزان کارایی رایانه ها در وات و به نسبت میزان دی اکسید کربنی که از آنها منتشر می شود، بسیار حیاتی خواهد بود.

استفاده آزمایشی از ابررایانه Aquasar نشان داد این ابررایانه با عملکرد و سرعت پردازشی برابر 6 پتا فلاب از بهره وری انرژی برابر 450 مگافلاب بر وات برخوردار است در حالیکه می تواند در حدود 9 کیلووات انرژی حرارتی را وارد سیستم حرارتی ساختمان کند.

بر اساس گزارش سی نت، قدم بعدی طی سه سال آینده تمرکز بر روی عملکرد و ویژگی های سیستم خنک کننده است تا بتوان ویژگی های آن را برای سیستمهای رایانه ای آینده بهبود داد.

ادامه این مطلب در لینک مقابل P30World Forums – خبـــــر هـــای IT“)

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s

%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: