5 نکته طلایی برای موفقیت استراتژيک شخصی

این مطالب برگزیده ای است از كتاب قورباغه را قورت بده، نوشته برايان تريسي که برای موفقیت استراتژيک فردی نکات و آموزه های نابی دارد برخی از آن این آموزه ها برای سازمان ها نیز قابل استفاده است.

از قديم گفته‌اند اگر اولين كاري كه بايد هر روزصبح انجام بدهي، اين باشد كه قورباغه زنده‌اي را قورت بدهي در بقيه روز خيالت راحتخواهد بود كه سخت‌ترين و بدترين اتفاقي را كه ممكن است در تمام روز برايت پيش بيايدپشت سر گذاشته‌ايد.

قورباغه شما در واقع بزرگترين و مهم‌ترين كاري است كه بايد
انجام بدهيد. همان كاري كه اگر الآن فكري به حالش نكنيد به احتمال زياد همين طوربراي انجام ان تنبلي خواهيد كرد. ضمناً كار موردنظر همان كاري است كه انجام آن درحال حاضر مي‌تواند بيشترين تأثير مثبت را در زندگي شما بگذارد. قديم‌ها همچنينگفته‌اند:

اگر قرار است دو تا قورباغه را بخوري اول آن يكي را كه زشت تر است
بخور!»
اگر بايد قورباغه زنده‌اي را بخوري هيچ فايده‌اي ندارد كه مدت زيادي بنشيني و به آن نگاه كني».
با مطالعه و بررسي هرچه بيشتر درمورد مردان و زناني كه درآمد بهتري داشته وسريع‌تر پيشرفت كرده‌اند ويژگي(عمل‌گرايي) به عنوان بارزترين و پايدارترين رفتاري كه آنها در هر كاري از خود نشان مي دهند خودنمايي مي كند. افراد موفق و مؤثر كساني هستند كه مستقيماً به سراغكارهاي اصلي خود مي‌روند و خود را موظف مي كنند تا به طور مداوم و بدون آنكه ذهنشان منحرف شود به انجام آن كارها ادامه دهند تا آنها را به اتمام برسانند.

(شكست درعمل) يكي از مهمترين مشكلاتي است كه امروزه در سازمان‌ها به چشم مي‌خورد. بسياري ازمردم مشغله را با موفقيت اشتباه مي‌گيرند. اين قبيل افراد مدام حرف مي‌زنند، مرتبجلسه تشكيل مي دهند و برنامه هاي فوق‌العاده‌اي را طرح ريزي مي‌كنند،‌اما در نهايتكار مفيدي انجام نمي دهند و به نتايج مطلوب دست پيدا نمي‌كنند.

حداقل 95 درصد از
موفقيت شما در زندگي و كار بستگي به عادت‌هاي مختلفي دارد كه به مرور زمان كسبمي‌كنيد،‌عادت تعيين اولويت‌ها، غلبه بر تنبلي مداومت در انجام مهم‌ترين وظايف يك مهارت ذهني و جسمي است.

1 ) براي هر روز از قبل برنامه‌ريزي كنيد.

برنامه‌ريزي، آوردن آينده به زمان حال است تا بتوانيد همين الآن كاريبراي آن انجام دهيد.
برنامه‌هايتان را روي كاغذ بياوريد. به ازاي هر دقيقه اي كهصرف برنامه‌ريزي مي‌كنيد، به هنگام اجراي آن پنج يا شش دقيقه در وقت خود صرفه جويي خواهيد كرد.
يكي از مهمترين قوانن كارايي فردي «قانون 90/10» است.
اين قانون مي‌گويد:

10 درصد وقت اوليه آي را كه قبل از شروع كار صرف برنامه‌ريزي و تنظيمفعاليت‌هاي خود مي‌كنيد معادل 90% از وقتي را كه در حين انجام فعاليت‌تا مصرف مي‌كنيد صرفه‌جويي مي كند.

2 ) قانون 20/80 را در همه امور به كاربگيريد
ما هميشه وقت كمي داريم به شرط انكه هم بخواهيم و هم درست از آناستفاده كنيم.
(قانون 20/80‌) يكي از سودمندترين قوانين در زمينه مديريت زمان وزندگي است نام ديگر آن «قانون پارتو» است كه به افتخار بنيان گذار آن پارتو اقتصاددان ايتاليايي نامگذاري شده است. كه در سال 1895 مطرح شده . وي متوجه شد كهجامعه‌اي كه در آن زندگي مي كند مردم را مي‌توان به طور طبيعي به دو دستته تقسيمكرد: گروه اول كه وي به آنها «اقليت بسيار مهم» مي‌‌گويد جزء 20% افرادي هستند كهاز نظر اقبتصادي و اثر بخشي در صدر قرار دارند. گروه دوم كه وي به آنها «اكثريت كماهميت» مي‌گويد 80% را تشكيل مي‌دهند كه در سطح پايين جامعه قرار دارند.

وي بعدها كشف كرد كه عملاً تمام فعاليت‌هاي اقتصادي تابع اين قانون هستند، به عنوانمثال: 80% از نتايجي كه شما به دست مي‌آوريد نتيجة 20% از فعاليتهاي شماست.

خب، بیست درصد فعالیت های شما، هشتاد درصد نتیجه را برای شما به همراه دارد، بگردید دنبال بیست درصد!

3 ) روش الف ب پ رامدام به كار بگيريد
قبل از شروع کارها هر چقدر فکر بیشتری روی برنامه ریزی و اولویت بندی کارها بگذارید ، کارهای مهم تری خواهید کرد و زمانی که کاری را شروع کردید سریع تر آن را به پایان خواهید رساند. هر چقدر کاری برای شما مهم تر و با ارزش تر باشد برای غلبه بر تنبلی و دست به کار شدن انگیزه بیشتری خواهید داشت.روش الف ب پ ت ث یک تکنیک قوی برای اولویت بندی است که می توانید هر روز از آن استفاده کنید این تکنیک آنقدر ساده و موثر است که استفاده از آن به خودی خود می تواند شما را به یکی از کارآمدترین و موثرترین افراد در حوزه کاری تان تبدیل کند.کارایی این تکنیک در سادگی آن نهفته است روش آن به این ترتیب است:

برای شروع کار باید لیستی از تمام کارهایی که باید در روز آینده انجام دهید تهیه کنید. روی کاغذ فکر کنید.
آنگاه قبل از آنکه شروع به کار کنید کنار هر یک از مواردی که در لیست خود نوشته اید یکی از حروف الف ب پ یا ث را بنویسید.

مورد الف:
حرف الف برای کاری است که بسیار مهم باشد کاری که باید حتماً انجام دهید وگرنه با عواقب جدی مواجه خواهید شد. موردی که با حرف الف مشخص شده است می تواند ملاقات با یک مشتری خیلی مهم یا تمام کردن گزارشی باشد که رئیس تان برای جلسه هیات مدیره که قرار است بزودی برگزار شود به آن نیاز دارد. این موارد قورباغه های زندگی شما هستند.اگر بیش از یک مورد از الف دارید آنها را با گذاشتن علامت الف – 1، الف-2، الف – ،3 و…اولویت بندی کنید.کار الف- 1 بزرگترین و زشت ترین قورباغه شماست.

مورد ب:
موارد نوع ب هم کارهایی هستند که باید انجام داد اما عواقب آنها زیاد شدید نیست. این موارد بچه قورباغه های زندگی شما هستند. بدان معنی است که اگر این کارها را انجام ندهید ناراحتی یا مشکلی ایجاد می شود اما تاثیر آن به هیچ وجه به شدت تاثیر موارد الف نیست. جواب دادن به یک نامه کم اهمیت یا چک کردن ئی میل ها می تواند جزء موارد ب باشد.
قاعده این است که هر گز نباید به موارد ب بپردازید وقتی که هنوز یکی از موارد الف باقی مانده است یک بچه قورباغه نباید حواس شما را پرت کند وقتی که یک قورباغه بزرگ منتظر است که قورتش بدهید.

مورد پ: موارد ب آنهایی هستند که انجام دادنشان خوب است اما انجام ندادنشان عواقبی در پی ندارد . تلفن زدن به یک دوست، نوشیدن چای، یا نهار خوردن با یک همکار یا انجام دادن یک کار شخصی در ساعات کاری می تواند جزء موارد پ باشد این قبیل موارد هیچ تاثیری روی زندگی شغلی شما ندارد.

مورد ت:
موارد ت کارهایی هستند که می توانید به شخص دیگری محول کنید.قاعده این است که باید هر کاری را که کس دیگری می تواند انجام دهد به وی واگذار کنید تا وقت بیشتری برای انجام موارد الف که فقط خودتان می توانید انجام دهید پیدا کنید.

مورد ث:
موارد ث کارهایی هستند که می توانید آنها را بکلی حذف کنید بدون آنکه واقعاً تغییری ایجاد شود. این موارد می توانند کارهایی باشند که زمانی اهمیت داشته اند اما دیگر به شما مربوط نمی شوند یا برای شما مناسب نیستند. این کارها را اغلب از روی عادت یا چون از آنها خوشتان می آید انجام می دهید.

پس از آنکه روش الف ب پ ت ث را روی لیست خود پیاده کردید کاملاً حاضر و آماده خواهید بود تا کارهای مهم تر را سریع تر انجام دهید.

مهم ترین چیز برای اینکه روش الف ب پ ت ث کار کند این است که خود را موظف کنید تا بلافاصله برای انجام مورد الف- 1 دست به کار شوید و تا زمانی که به اتمام برسد به کار ادامه دهید. از نیروی اراده خود بهره بگیرید تا مهم ترین کاری را که می توانید انجام دهید شروع کنید و به آن ادامه دهید قورباغه را کاملاً قورت بدهید و تا زمانی که کار تکمیل نشده است از آن دست نکشید.

توانایی حلاجی کردن و تجزیه و تحلیل لیست کارها و مشخص کردن کار الف
-1 سکوی پرشی است که شما را به بالاترین سطوح موفقیت، اعتماد به نفس ، عزت نفس و سربلندی پرتاب می کند . وقتی این عادت را در خود بپرورانید که روی کار الف -1 یعنی مهم ترین کار خود متمرکز شوید و قورباغه خود را قورت بدهید آنوقت خواهید دید که می توانید بیشتر از هر دو یا سه نفر از اطرافیان خود کارایی داشته باشید

4 ) روي اهداف اصلي تمركز كنيد
وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهنيمتمركز شوند توانايي فرد براي حل مشكلات به طور حيرت انگيزي چند برابرمي‌شود».
نتايجي را كه بايد قطعاً از كارتان بدست آوريد تا بتوانيد بگوئيد كه بهخوبي از عهده كار برآمده ايد مشخص كنيد و در تمام مدت قاطعانه به دنبال به دستآوردن آنها باشيد.
تمركز در معناي اصلي و درست كلمه توانايي، دقت و توجه ذهن روي يك موضوع واحد است.

هيچ وقت براي انجام همه كارها وقت كافي وجود ندارد اما هميشه براي انجام مهم‌ترين كارها وقت كافي هست.

كارهاي مهم را اول انجام دهيد و كارهايي را كه در اولويت نيستند اصلاًانجام ندهيد.
تمام افكار خود را رويكاري كه داريد انجام مي دهيد متمركز كنيد. پرتوهاي خورشيد تا متمركز نشوند نميسوزانند»

تمام سرمايه‌هاي خود
را يك جا جمع كنيد، همه استعدادهاي خود را گرد آوريد، تمام نيروهاي خود را آرايشدهيد، و همه توانايي‌هاي خود را براي تسلط روي حداقل يك زمينه كاري متمركزكنيد»ـ

اوقاتي از روز را كه از نظر ذهني و جسمي كارايي بيشتري داريد مشخص كنيد ومهم‌ترين و ضروير‌ترين كارهايتان را در اين اوقات انجام دهيد. به اندازه كافياستراحت كنيد تا بتوانيدبيشترين بازدهي را داشته باشيد.

5 ) استعدادهاي منحصر به فرد خود راتقويت كنيد. كار خودتان را انجام دهيد، اما نه فقط در حد وظيفه بلكه اندكيبيشتر و از روي سخاوت. همين مقدار اندك به اندازه تمام كار ارزش دارد».

دقيقاًمشخص كنيد چه كاري است كه در حال حاضر خيلي خوب انجام مي‌دهيد يا در آيندهمي‌توانيد خيلي خوب انجام دهيد، سپس تمام توان خود را در انجام آن به كارگيريد.

6 ) هر بار يك قدم به جلو برويد
افرادي هم كه توانايي متوسطي دارند مي‌توانندكارهاي بزرگ انجام دهند،اگر هر بار تمام نيروي خود را به طور خستگي ناپذير روي يك چيز متمركز كنند»
يك ضرب آ لمثل قديمي انگليسي مي‌گويد: «يك متر يك متر سخت است ولي يك سانت يك

سانت مثل آبخوردن.
طي كردن راهي كه هزاران فرسنگ است با برداشتن يك قدم آغازمي‌شود»
هر كاري در ابتدامانند يك نخ نازك است. اما هر بار كه يك عمل را تكرار مي كنيم ما اين نخ راضخيم‌تر مي كنيم و با تكرار عمل نهايتاً اين نخ تبديل به طناب ضخيم و بلندي مي‌شودكه براي هميشه به دور فكر و عمل ما مي‌پيچد».

كارهاي بزرگ و پيچيده را به قطعات
كوچكتر تقسيم كنيد و سپس هر بار يك قسمت از ار را شروع كنيد و به اتمام برسانيد.

7 ) خودتان را تحت فشار بگذاريد
نخستين شرط لازم براي موفقيت اين است كه نيروهاي جسمي و ذهني خود را به طور پيوسته و خستگي ناپذير روي يك مسئله متمركز كنيد»
هميشه تصور كنيد كه يك ماه ديگر بايد شهر را ترك كنيد، طوري كاركنيد كه گويا مجبور هستيد قبل از ترك شهر تمام كارهاي اصلي تان را به اتمامبرسانيد.

8) روش تنبلي سازنده را تمرين كنيد
مدام براي انجام وظايف و كارهاي اصلي خود وقتايجاد كنيد. هر روز براي انجام كارهاي فردا برنامه‌ريزي كنيد. چند كار كوچك را كه بايد حتماً انجام شوند همان اول صبح انجام دهيد. سپس بلافاصله به سراغ وظايف اصلي ومهم برويد و كار را تا به اتمام رساندن آنها ادامه دهيد».
هيچكس نمي‌تواند همه كارها را انجام دهد. بنابراين بايد يادبگيريد كه از روي عمد در انجام برخي ازكارهايي كه از ارزش و اهميت كمتري برخوردار هستند تنبلي كنيد. با اين كار خواهيدتوانست وقت كافي براي معدود كارهايي كه واقعاً مهم هستند ايجاد كنيد.

9) بسیار مهم: برنامه روزانه خود را طوری تنظيم كنيد كه به صورت طولاني مدت هر روز وقت كافي براي تمركزكامل روي كارهاي مهم و اصلي داشته باشيد. برنامه زمانی باید به گونه ای باشد که فعالیت های اصلی شما (مانند نوشتن مقاله یا انجام یک تحقیق با نوشتن یک برنامه) فرصتی حداقل 4 ساعته بدون وقفه داشته باشد. کارهای مهم را نمی توان خرده خرده و در حالی که نگران ایکس هستی، داری به پیامک ایگرگ جواب می دهی و … انجام داد.

10 ) هربار يك كار مهم انجام دهيد:
در هر لحظه ای زمان روی یک کار متمرکز شوید. بقیه را کم رنگ کنید یا بی رنگ.

ادامه این مطلب در لینک مقابل Developer Center“)

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / گۆڕین )

Connecting to %s

%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: